TPIX - kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne

Większość ruchu w dzisiejszym Internecie jest generowane z serwerów CDN (Content Delivery Network). Tak swoje treści dostarczają Google (YouTube), Netflix, Telewizja Polska, TVN i wielu innych nadawców z Polski i ze świata. Aby dostarczyć swój ruch do sieci ISP za pośrednictwem IX czy peeringu prywatnego niezbędne jest zapewnienie serwerom CDN odpowiedniej infrastruktury: miejsca w Data Center, zasilania, klimatyzacji oraz infrastruktury sieciowej: portów przełącznika, adresacji IP oraz routera BGP, dzięki któremu serwery będą mogły pojawić się w Open Peering
czy wymieniać ruch w peeringu prywatnym.

Content PoP to infrastruktura i oferta adresowana do posiadaczy serwerów CDN, którzy chcą nadawać ruch zarówno do Open Peering TPIX
jak i do sieci TPNET (AS5617). Otrzymują oni miejsce w kilku Data Center Orange Polska, z których mogą wymieniać ruch z regionami sieci TPNET. Wśród nich jest Data Center w Warszawie, który zapewnia równoległy dostęp zarówno do Warszawskich odbiorców TPNET jak i do odbiorców
Open Peering TPIX. W pozostałych Data Center serwery nadają do pobliskich regionów sieci TPNET oraz do ISP, którzy zdecydują się odbierać ruch CDN nie z Warszawy ale z najbliższego sobie miasta z lokalizacją Content PoP. Te lokalizacje to poza Warszawą wszystkie większe miasta wojewódzkie: Gdańsk, Szczecin, Olsztyn, Białystok, Poznań, Bydgoszcz, Kielce, Lublin, Wrocław, Katowice, Kraków i Rzeszów.
Dzięki połączeniu nie tylko do Open Peering TPIX ale również do Content PoP, ISP znacznie poprawia jakość odbioru treści CDN gdyż unika dodatkowych milisekund na dostarczenie pakietów z Warszawy. Dzięki znacznemu skróceniu odległości ISP może też w wielu przypadkach przetransportować ruch z portu Content PoP włóknami światłowodowymi a nie droższymi międzymiastowymi sieciami WDM.

Serwery otrzymują adresację z AS21395 i tak są widoczne dla ISP odbierających z nich ruch – zarówno w Open Peering TPIX jak i na bezpośrednich podłączeniach ISP do najbliższego Content PoP.

Content PoP akceptuje od ISP adresację more specyfic – pozwala to na regionalizację punktów odbioru ruchu i ograniczenie pasma w sieciach szkieletowych ISP.

Porty i VLANy do Content PoP są oferowane dla ISP w ramach tej samej oferty co porty i VLANy platformy TPIX. Właściciele serwerów CDN rozmieszczają je w poszczególnych Data Center na bazie jednostkowych umów, dostosowanych do specyfiki wymagań ich serwerów.